Rakytník, samičí rostlina
Rakytník, samičí rostlina
Rakytník, samičí rostlina
     
Upozornění! Rostliny nejsou sériově vyráběným produktem, jedná se o živé organismy, proto se mezi jednotlivými kusy mohou objevit rozdíly. Na ilustračních fotografiích jsou vyobrazeny starší rostliny pěstované za optimálních podmínek. Pro danou fotografii je vždy vybraný nejvhodnější kus v optimální růstové fázi. Jednotlivé rostliny se mohou do určité míry lišit tvarem, barvou, velikostí a vzhledem. Toto nemá vliv na kvalitu rostliny.

Rakytník, samičí rostlina

Hippophae rhamnoides 'Askola' - Objednací číslo 4400151
Počet kusů v balení:1 ks
Dvoudomá rostlina odolná vůči suchu, nenáročná na půdu, opylená větrem. Jedna samčí rostlina dokáže opylit 8 – 10 samičích rostlin. Zcela mrazuvzdorná, má ráda slunečná stanoviště a propustnou půdu. Její plody jsou bohatým zdrojem vitamínů C a E. Je známá i jako léčivá rostlina. Chrání a upevňuje imunitní systém a příznivě účinkuje při různých onemocněních. Doporučený odstup při výsadbě: 2 – 2,5 m.
330,0 Kč / balení

Cena s DPH bez nákladů na dopravu

Stanoviště slunné
Mrazuvzdornost mrazuvzdorná
Vysazovací vzdálenost (cm) 100
Doba zrání červenec začátek
V kontejneru ano
Výška dospělé rostliny 200-400 cm
Rakytník je keř nebo menší strom. Je trnitý, obvykle 2 - 4 metry vysoký, má zeleno stříbrné listy a oranžové bobule. U nás se používá většinou jako okrasný nebo zpevňující keř na náspech u silnic, ale léčivé účinky této rostliny byly donedávna přehlíženy. Má 10x více vitamínu C než pomeranč a mnoho dalších léčivých látek (vědci uvádějí, že denní doporučenou dávku vitamínu C pokryje jedna jediná bobulka). SAMČÍ PUPENY jsou 2-3 krát větší než PUPENY SAMIČÍ. Jejich květy jsou bezkorunné a ve květu je nálevkovitý kalich se dvěma kališními cípy, v němž je skrytý pestík. BARVY KVĚTŮ SAMČÍCH A SAMIČÍCH ROSTLIN JSOU TAKÉ ROZDÍLNÉ. Samičí květy mají žlutavou barvu, kdežto samčí zelenavě stříbřitou a pupeny samčí rostliny mají větší a hustější pupeny. Samčí květy obsahují čtyři tyčinky složené z podélných prašníků a krátkých nitek. Květy skládají krátké hrozny na větvičkách z minulého roku. Rakytník dobře roste v každé půdě. NESNESE TRVALÉ ZAMOKŘENÍ nebo zasolení. Při zavlažování a přihnojování přináší vysoké výnosy. Spon výsadby 2,5 m x 3 m. Při výsadbě se vyplatí přidat dobrý kompost a superfosfát. Nesnáší zastínění, potom neplodí. SKLIZEŇ PLODŮ ručně je velmi náročná. Plody je nejlépe odřezat i s větévkami, dát do PE sáčku do mrazáku, více než – 20°C. Druhý den se nárazem na podložku plody oddělí a vysypou ze sáčku. Aby sklizeň byla každoroční, je nutné plodové keře mít dva a sklizeň řezem střídat, nebo každý rok sklízet jen polovinu keře. Řezat jen výhony do průměru 1cm. Je velmi nenáročný a mnohostranně užitečný. Snáší velmi dobře sucho (nesmí ale zaschnout po vysazení, než zakoření!). Má daleko rozvětvený a hluboký kořenový systém. Vytváří kořenové výhonky, proto ho vysazujte jen tam, kde časem jeho rozrůstání nebude na obtíž. Je to rostlina dvoudomá, proto JE POTŘEBA VYSADIT SAMČÍ I SAMIČÍ KEŘE. Samičí rostlina je ta, která plodí, proto se doporučuje vysazovat v poměru pět až deset samičích na jednu samčí. Pozná se hlavně na jaře, podle větších zárodků pupenů. PYL PŘENÁŠÍ VÍTR, nikoliv hmyz, takže opylovač musí být vždy po větru. Plody uzrají v září až v říjnu.
Zákazníci také kupují
Nedávno zobrazené