Co udělat v květnu?

Všechno už musí ven!

Po „ledových mužích“ (v polovině května) mohou být i rostliny náchylnější proti chladu umístěny venku. I lekníny je možno přestěhovat zpět do rybníků, protože voda je už dostatečně teplá, aby se dobře uchytily.

U třešní, švestek a jabloní zavěsit past proti červům

Máte rádi čerstvé ovoce přímo ze stromu, ale nemáte náladu na žádné červy? V tom případě byste měli od poloviny května zavěsit na stromy speciální pasti na červy.Tyto pláty lákají mušky, které se na přírodním lepidle přichytí a tím nemohou klást vajíčka a samička nemůže být oplodněna. Pasti zůstávají až do sklizně na stromech, plné se případně vyměňují za nové.

Boj proti slimákům

Slimáci se v květnu vyskytují nejvíce a jemné mladé výhonky jsou pro ně takřka neodolatené. Proto byste měli být právě v této době obvzlášť bdělí a pravidelně jim vyhlašovat válku. Nejlépe najdete tyto „lupiče“ večer, když se projdete po zahradě s baterkou a sesbíráte je. Slimáci jsou na večer a v noci nejaktivnější, protože při chladnější teplotě nevysychají. Na vhodném místě v lese je pak můžete opět vypustit. Slimáci mají dobře vyvinutý orientační smysl, a proto by toto místo mělo být vzdáleno alespoň jeden kilometr. Můžete šneky ale přelstít i tak, že na pár místech zahrady položíte na zem prkna. Šneci a slimáci rádi zalézají pod silná prkna a větve. Když pak prkna přes den odstraníte, můžete je ihned naráz sesbírat.

Stojí za to znát: Ledoví muži

Období po „ledových mužích“, to jest po opětovném ochlazení v květnu, je ale téměř všude časem k vynešení truhlíkových rostlin ven a zavěšení balkonových květináčů. Počasí po ledových mužích bývá již stabilní. Ledoví muži byli biskupové a mučedníci 4. a 5. století a tyto dny jsou jejich svátky.
11.5. Mamert
12.5. Pankrác
13.5. Servác
14.5. Bonifác
15.5. Žofie
Ledoví muži nejsou ale vázáni na kalendářní dny, neboť nástup nových mrazů se liší od regionu k regionu. Stejně tak bylo naše dnešní počítání kalendáře v Evropě stanoveno v různých dobách, což má za následek časové posuny. Jisté je, že se v květnu objevují stále velmi často nenadále mrazivé dny, které nelze podceňovat.