Co udělat v prosinci?

Odstranit listí

Pakliže byly Vaše dřeviny napadeny onemocněním listů nebo plísňovou chorobou, pak byste měli spadané listí pravidelně sbírat a vyhazovat do popelnice, nikoliv na kompost. Většina plísní zimuje v podzimním listí a tak se dostává do půdy. Odsud se na příštím jaře znovu šíří. Také napadené části větví musí být odstraněny a příslušně likvidovány.

Udělat pořádek

Očistěte pečlivě lopaty, hrábě, nůžky a jiné zahradní náčiní, opravte poškozené násady a naostřete nože zahradních nůžek. Také by měla být zkontrolována trvanlivost přípravků na ochranu rostlin. Prošlé prostředky mohou být zlikvidovány prostřednictvím obecního sběrného dvora. Nevyhazujte je do popelnice nebo dokonce snad do záchoda! Je rovněž vhodnější, když zahradní sekačku prohlédnete nebo případně necháte opravit nyní a vyhnete se tak velkému jarnímu náporu. Myslete také na Váš vodovodní uzávěr na zahradě. Abyste zabránili prasknutí vodovodního potrubí, uzavřete přítok a nechte vytéct zbytky vody z trubek. Potřebujete-li přívod vody i v zimních měsících, obalte obnažené trubky izolační vrstvou nebo ozolační vzduchovou fólií a nezapomeňte přitom ani na kohoutek.

Pokojové rostliny pro zdravé klima v místnosti

V zimních měsících je ve většině obytných místnostech sice příjemné teplo, ale vzduch je příliš suchý. Zjednat nápravu mohou ty správné pokojové rostliny – šáchor, palmy, pokojová lipka nebo další rostliny, které odpařují hodně vody. Nejen pro pokojové klima ale i pro mysl je vhodná malá pokojová fontánka, neboť tiché šplýchání náramně uklidňuje.