Co udělat v dubnu?

Odstranit zimní zateplení

U většiny druhů rostlin můžeme odstranit zimní zateplení.

Doba sázení jahod

V této době se malé sazeničky jahod vkládají do země. Již teď se můžete těšit na bohatou úrodu, která Vás za několik měsíců čeká.

Zasadit balkonové květiny

Asi tak od poloviny dubna v závislosti na povětrnostní situaci můžete začít osazovat balkonové truhlíky a květináče. Vyskytnou-li se ještě mrazíky, pak doporučujeme tyto truhlíky a květináče umístit na chráněné místo ke stěně domu.

Péče o jarní kvetoucí rostliny

Odkvetlé květy u kvetoucích cibulovin pravidelně odstraňujte. Tím zabráníte tvoření semen, které rostlinu oslabují a mohou mít v příštím roce za následek, že rostlina nebude kvést. Vysoké květy můžete případně podepřít, aby je nepřevrátil déšť nebo vítr.

Sadba trvalek

Duben je ideálním měsícem pro sadbu trvalek a dřevin. V této době ještě není příliš velké teplo ale už ani příliš velká zima. Půda se pomalu ohřívá a to je nejideálnější pro uchycení rostlin. Letní cibuloviny mohou být v této době také zasazeny. Ideální je pro tyto účely výsadbová miska. Tou jsou cibule chráněny před okusováním hrabošů a na zimu ji lze opět snadno a pohodlně vyrýt.

Rostliny v květináči přesadit a umístit ven

Koncem dubna můžete vaše truhlíkové rostliny opět přemístit ven. Dbejte ale na to, aby se pozvolna aklimatizovaly. Umístěte je nejprve ve stínu a ne rovnou na přímém slunci. V době, kdy jsou rostliny ještě v bytě, můžete začít častěji větrat, aby byly odolnější. Proti mrazu jsou jinak obecně odolné rostliny jako např. oleandry v tuto dobu náchylnější, a proto je třeba postupovat zvolna a – i když Vám to nechce dát – rostliny v noci raději chránit zateplenou fólií nebo zahradní vlákninou. Ujistěte se, zda není třeba přesadit rostliny do větších květináčů.

Zasadit vodní rostliny

V této době zasázejte vodní rostliny nebo si pořiďte nové. Vodní čerpadla a filtry můžete také umístit zpět do rybníků a zapojit.